HOT-INFO

11-400 Kętrzyn,
Polska

Redakcja
Fot. Paweł Kowszyński

Przekop Mierzei Wiślanej czyli otwarcie nowej drogi wodnej to już fakt. Właśnie dziś oficjalnie otwarto kanał łączący Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Ta inwestycja zaplanowana przez polski rząd, ma zapewnić Polsce suwerenność i pozwolić Polakom stać się niezależnym od strony rosyjskiej.

„Chcę ogłosić, że mimo trudnego położenia Rzeczypospolitej Polskiej, geopolitycznego w tej części Europy od ponad tysiąclecia, mimo wichrów wojen, które przyginały nas bardzo często do ziemi, mimo milionowych strat w naszym narodzie (...), Polska zwycięża. Zwycięża dziś tutaj na Mierzei Wiślanej” – mówił w czasie otwarcia nowej polskiej drogi wodnej prezydent Andrzej Duda.

Dzięki nowemu kanałowi żeglugowemu statki zyskają swobodny dostęp do wszystkich portów Zalewu Wiślanego. Prace przy przekopie rozpoczęły się w październiku 2019 roku, zakończenie prac planowane jest na rok 2023. Droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską umożliwi wpływanie do portu w Elblągu jednostek o długości do 100 metrów oraz do 20 metrów szerokości i zanurzeniu 4,5 m. Po pogłębieniu do planowanych 5 metrów port będzie w stanie obsłużyć statki, które mogą przewieźć od 5 tysięcy do nawet 8 tysięcy ton. Na realizację całości tej strategicznej dla Polski inwestycji, łącznie z rozbudową portu w Elblągu, zarezerwowano ponad 1,9 mld zł.

 

Galeria zdjęć:

Fot. P. Kowszyński, Urząd Wojewódzki w Olsztynie

 

 

X

Right Click

No right click