HOT-INFO

11-400 Kętrzyn,
Polska

Redakcja
Fot. Wiesław Zygmunt

Morgany, czyli brytyjskie auta wytwarzane ręcznie, a do tego na wyciągnięcie ręki pałac i przypałacowa manufaktura ceramiczna produkująca m.in repliki wielu portali i pieców, płyty ścienne czy kafelki. Takie atrakcje serwuje w ten długi czerwcowy weekend Pałac w Nakomiadach niedaleko Kętrzyna. Jak pisze obecny właściciel pałacu jest to miejsce, które cieszy perfekcyjną harmonią architektury i jej spójnością z otaczającą naturą.

"To Dom Klasycznego Piękna, w którym uszanowano doskonałość wyważonych klasycznych i prostych form. Dom otwarty dla wszystkich, którzy lubią spokój, piękno formy i treści, przestrzeń, harmonię i ład." Przypałacowy ogród, park i staw usłany nenufarami zachwycają.

Tym razem do tych pałacowych atrakcji dołączył jeszcze zlot Morgan Caterham Ariel Poland i miłośnicy tych aut z klasycznym ponadczasowym designem. Morgany mają w sobie duszę i to widać gołym okiem, a pod maską też całkiem niezły sportowy silnik. Niezwykle niska waga zawsze pozwalała Morganom mimo tradycyjnego projektu mieć sportowe osiągi.

Galeria zdjęć:

Fot. Wiesław Zygmunt - Wolna TV

 

 

Redakcja
Fot. Wiesław Zygmunt

Marzec 2023 roku podzielił Polskę na dwie strefy, jakże od siebie różne. Na północnych terenach naszego kraju zima pełna śniegu, a nawet zamieci i śnieżnych burz. Temperatury poniżej zera. W południowych województwach Polski słoneczna i o dziwo ciepła wiosna, bo nawet szesnaście stopni Celsjusza na termometrach.

 

Redakcja
Fot. Wiesław Zygmunt

To niewielkie miasteczko na Warmii ma bogatą historię i urok, którego może mu pozazdrościć niejedno duże miasto. Pokazuje turystom swoje zabytki, wabi ich wąskimi uliczkami, kusi pięknymi zakątkami, chwali się historycznymi kamienicami, ale realizuje również nowoczesne inwestycje, by zwiększyć swoją atrakcyjność, potrafi też sprawić, że czas na moment się zatrzymuje. Reszel – warmińskie miasteczko przyjazne jego mieszkańcom i otwarte na gości. Reszel miasteczko należące do międzynarodowej sieci miast dobrego życia - cittaslow – miast, w których czas płynie wolniej. Walory przyrodnicze to dodatkowy atut malowniczo położonego Reszla. Turyści mają tu pod dostatkiem zachwycających miejsc, które zabierają ze sobą na pamiątkowych zdjęciach, a niezwykły klimat miasteczka nie pozwala rozstać się z nim na zawsze i ukradkiem oczarowuje gości zapraszając na kolejne spotkanie. Mieszkańcy Reszla mają w tym swój niemały udział, to oni starają się kreować wizerunek swojego miasta, choćby poprzez uczestnictwo w programie „Decydujmy razem” stają do walki o dobrą przyszłość Reszla.

Redakcja
Fot. Wiesław Zygmunt

12 maja Mazury pokryły się tak upragnionym,a jednak niemal niedostępnym minionej zimy, śniegiem. Niestety pod śnieżną pokrywą znalazło się wiele już kwitnących drzew owocowych, warzyw i kwiatów.

Redakcja
Fot. Wiesław Zygmunt

"... Przed niespełna dwustu laty Reszel stał się widownią ponurej tragedii. Z wyroku sądów pruskich spalono na stosie nieszczęśliwą kobietę. A było tak... W dobie niepokojów wojennych, wywołanych pochodem wojsk napoleońskich przez Prusy, w lasy podreszelskie przybyła para dwojga nędzarzy. Ona, trzydziestoośmioletnia pasterka obarczona czworgiem dzieci, on dwudziestoletni parobek. Parobczak opuścił wkrótce kobietę, która nazywała się Barbara Zdunk i wywędrował do miasta, gdzie zamieszkał w ubogim zaułku. Tam odwiedzała go porzucona, grożąc zemstą... W nocy z 16 na 17 września 1807 roku zaułek padł ofiarą pożaru, zginęło dwoje ludzi. Podejrzenie rzucono na Barbarę, którą aresztowano i sprowadzono do zrujnowanego przez pożogi zamku.Długo trwało śledztwo, jak wykazał proces, prowadzone niedbale i pochopnie. 22 czerwca 1808 roku zapadł wyrok: miejski sąd w Reszlu skazał domniemaną podpalaczkę na śmierć przez ... spalenie na stosie."

X

Right Click

No right click